Florystyka - Szczecin

Florystyka jest obecna w wielu obszarach życia społecznego - prywatnego i publicznego. To coś więcej niż sprzedaż kwiatów w kwiaciarni na różne okazje. To połączenie dwóch dziedzin: botaniki i sztuki. Aby być dobrym florystą, trzeba mieć dostęp do wielu gatunków świeżych kwiatów i ciekawych artykułów dekoracyjnych. Dlatego tak ważne jest zaopatrywanie się w odpowiednich, dbających o jakość hurtowniach florystycznych, takich jak Tuflowers w Szczecinie.

Czym jest florystyka?

Definicja florystyki jest dwudzielna. Z jednej strony to dział botaniki, który zajmuje się badaniem kwiatów, ważny dla ochrony różnorodności biologicznej, z drugiej zaś to sztuka układania kwiatów i innych elementów roślinnych w różnorodne kompozycje, inaczej zwana bukieciarstwem. Zawód florysty wykracza poza zadania bukiecierza - florysta wykorzystuje w pracy nie tylko rośliny, ale także zróżnicowane ozdoby. Florystykę można podzielić na kilka rodzajów ze wględu na to, jakich obszarów życia dotyczy. Najpopularniejsze z nich to:

  • florystyka ślubna - projektowanie wiązanki dla panny młodej, butonierki marynarki dla pana młodego, dekorocja kościoła, samochodu nowożeńców czy sali weselnej,
  • florystyka żałobna - przygotowywanie wiązanki pogrzebowej, dekoracja trumny lub urny, dekoracja sali, w której odbywa się stypa,
  • florystyka świąteczna - przygotowywanie kompozycji kwiatowych na Adwent, Boże Narodzenie lub Wielkanoc,
  • florystyka komunijna - projektowanie wiązanek i wianków komunijnych, dekoracja kościołów i sal,
  • florystyczne aranżacje wnętrz - wykonywanie kompozycji kwiatowych dla pomieszczeń publicznych i prywatnych, przestrzenne rozmieszczenie kwiatów,
  • florystyka okolicznościowa - przygotowywanie bukietów na imieniny, urodziny, Dzień Nauczyciela, Dzień Kobiet, Dzień Matki i inne okazje.

Kim jest florysta i gdzie pracuje?

Florysta to osoba, która ma predyspozycje artystyczne do układania kwiatów z wykorzystaniem różnych akcesoriów oraz posiada wiedzę na temat roślin. Wie, jakie kwiaty pasują na konkretne okazje, jak dobrać je pod względem gatunkowym i kolorystycznym, potrafi pielęgnować kwiaty doniczkowe i kwiaty cięte oraz przygotowywać materiały dekoracyjne potrzebne do kompozycji kwiatowych. Florysta kończy kurs florystyczny, na którym zdobywa odpowiednią wiedzę i kompetencje, ale nie będzie dobrze wykonywał tego zawodu, jeśli nie jest miłośnikiem kwiatów i jeśli nie ma duszy artysty. Floryści pracują w sklepach florystycznych lub zakładają własną działalność, na przykład firmę dekoratorską. Ponadto współpracują z różnymi przedsiębiorstwami, które świadczą usługi w zakresie aranżacji ogrodów i wnętrz.

Florystyka jest częścią życia człowieka od czasów starożytnych. Dzisiaj preżnie się rozwija w wielu mniejszych i większych miejscowościach, także w Szczecinie. Przyczynia się do tego działalność hurtownii florystycznej jak Tuflowers.

Scroll